חייגו עכשיו: 0547575132

בדיקת פוליגרף

אנחנו נגלה עבורך את האמת:

הכל על בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף מלחיצה את הרוב המוחלט של בני האדם, ללא קשר לנושא הנבדק. זהו טבענו, ולכן זה מובן והגיוני שנחשוש טרם הבדיקה, גם אם אנו בטוחים בצדקתנו. החשש הגדול מהבדיקה והסקפטיות לגבי מהימנותה נובעת בעיקר מחוסר ידע בסיסי.

מה זאת בעצם בדיקת פוליגרף?
תפקידה של בדיקת הפוליגרף הוא לפענח תגובות פיזיולוגיות של הנבדק בזמן הקראת השאלות ומתן תשובותיו בנושא מסוים. המכשיר מסמן שקר או אמת והפחד של הנבדק מגילוי האמת גורם לפעילות במערכת הסימפתטית והפרה סימפתטית בגופו.

מכשיר הפוליגרף מודד את קצב הנשימה ואת תנועת הגוף של הנחקר, בעזרת שני צינורות גומי הממוקמים על החזה ועל הבטן של הנבדק. הדבר השני שנמדד הוא המוליכות החשמלית של העור (זיעה), בעזרת אלקטרודות מתכת המוצמדות ליד. הדבר האחרון הוא הדופק ולחץ הדם, הנמדדים בזרוע. מכשירים משוכללים יותר של בדיקת פוליגרף מודדים תנועות שרירים שונים בגוף, תנועות עיניים ותנודות בקול.

מהלך בדיקת הפוליגרף
• זיהוי האדם אל מול תעודת זהות
• ראיון הכרות: השכלה, עיסוק וכדומה
• וידוי כשירות לבדיקה על ידי הבודק
• הנבדק מתבקש להסביר את הקשר שלו לנושא הנבדק
• הקראת כל השאלות על ידי הבודק והחתמת הנבדק על טופס אישור
• חיבור חיישנים לגוף הנבדק
• הקלטת תגובות הנבדק לשאלות – שלב זה נעשה מספר פעמים
• פענוח וכתיבת חוות דעת של הבודק
• הבדיקה אורכת כשעה

חשוב לדעת על בדיקת פוליגרף
שיתוף הפעולה של הנבדק הכרחית לביצוע הבדיקה ולתוצאות אמינותה. חשוב שהנבדק יגיע ערני, מרוכז וקשוב. תנאי הבדיקה חייבים להיות נוחים, בחדר נעים ונוח לנבדק וללא רעש חיצוני. התרגשות הנבדק לקראת הבדיקה מובנת ונלקחת בחשבון. חשוב לדעת – לקיחת תרופה אינה פוגמת בתוצאות בדיקת פוליגרף.

המידע הנרשם בטופס הבדיקה כולל פירוט שעות השינה של הנבדק, זמן הארוחה האחרונה, מצב בריאותו והתרשמות הבודק ממצבו הפיזיולוגי של הנבדק. לא מומלץ לערוך את הבדיקה כאשר עייפים, רעבים או צמאים מכיוון שהמערכת הפיזיולוגית אינה 'שקטה'. כמו כן, לא כדאי לבצע בדיקת פוליגרף בזמן שמוטרדים בבעיה אחרת מאחר שמחשבות מטרידות גורמות לחוסר ריכוז ולמצוקה פיזיולוגית שעלולה להשפיע על הבדיקה.
לפני שאילת השאלות ה'חשובות', שואל הבודק 'שאלות כיול' לבדוק את תגובות הנבדק. על מנת שהבדיקה תהיה מדויקת התשובות לשאלות הן רק 'כן' או 'לא'. התגובות הפיזיות מתבטאות לא רק כאשר הנבדק משקר, אלא גם כאשר הוא חושב מחשבות שליליות על מעשה פשע או מרמה שביצע. בימינו מכשיר פוליגרף הוא מכשיר בעל רמת דיוק גבוהה ואוטומציה.

סיבות נפוצות לעריכת בדיקת פוליגרף
הסיבה הנפוצה לביצוע בדיקת פוליגרף היא חקירת מעשה מרמה או גניבה בעסק, שלרוב נערכת לעובדים החשודים או לכל העובדים. סיבה אחרת היא חקירה פלילית בה המואשם מסכים לה, או בדיקה שמוזמנת על ידי אחד מבני הזוג במטרה לאשש או לבטל חשש לבגידה. הסיבות המגוונות לביצוע הבדיקה אינן מהותיות, מה שחשוב להבין הוא שעל מנת לבצע בדיקה מסוג זה יש צורך בהסכמת הנבדק ושיתוף פעולה מלא שלו.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני